fbpx

E-Ticaret’te doğru pazar seçimi nasıl yapılmalı

E-Ticaret’te doğru pazar seçimi nasıl yapılmalı

E-Ticaret’te doğru pazar seçimi

E-ticaret endüstrisine girerken niş üzerinde yoğunlaşmak birçok açıdan avantajlıdır. Dikey bir pazarda bulunacağınız için, bu pazarda adınızı daha kolay ilan etmeye başlayabilirsiniz. Tabii ki, son derece rekabetçi olan dikey pazarlar olduğunu da hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, çevrimiçi mağazanız için niş bir pazar seçerken incelemeniz gereken bazı ayrıntılar vardır.

Tüketici sorunlarını çözen bir ürünü araştırın

Belirli bir niş tüketicinin sorunlarını çözen bir ürünün araştırılması, çevrimiçi mağazanız için bir ürün seçerken iyi bir başlangıç ​​olacaktır. Tüketicinin hayatını kolaylaştıracak bir çözümün sağlanması, gireceğiniz pazarın marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olacaktır.Çok büyük veya karmaşık bir yapıya sahip olmanız gerekmez. Günlük yaşamı kolaylaştırabilen basit bir ürün bile, kendi alanınızı oluşturmak için önemli bir adım olabilir.

Bir ürün bulmanın yanı sıra, tüketiciler için bir sorunu çözecek bir ürün üretebilirsiniz. Küçük yatırımlarla kendi üretim atölyenizi kurabilir ve üretim aşamasına geçebilirsiniz. Tabii ki, bu yöntem toptan ürün satın almaktan daha pahalı olabilir; ancak sunduğunuz değer yüksek olduğunda uzun vadede karlılığınızı artırabilirsiniz.

Trend olma yolunda ilerleyen ürünleri tercih edin

Tüketicinin sorunlarını çözecek ürünlerinizi listeledikten sonra, trend ürünler araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu ürünler arasında, satış potansiyeli yüksek ve belirli bir parlama ihtimali olan ürünler sizin için önemli bir kaynak olabilir. Ancak, bu noktada aklınızda tutmanız gereken ayrıntılardan biri, çok popüler bazı ürünlerin birçok şirket tarafından satılabilmesidir. Bu durumda, belirli bir rekabet ortamı da girebilirsiniz; yeterli pazarlama bütçeniz yoksa markanızın bilinirliğini artırabilir ve geri dönüşümü artıramazsınız.

Marka potansiyeli olan ürünleri seçin

Dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan biri, marka olma potansiyeline sahip ürünlerdir. Bazı ürünler yerine kolayca doldurulabilir; Bazı ürünler tüketicinin gözünde farklı bir yere sahiptir ve bu markanın algılamasından kaynaklanmaktadır.Niş ürünlerinizi seçerken, bu markanın algısına odaklanın, böylece tüketicinin gözleri için ayrı bir değer kazanmanıza yardımcı olur. Belirli bir ürün aracılığıyla bir marka yaratmak işinizi markanızla özdeşleştireceği için bu ürün aklınıza geldiğinde markanız da akla gelecektir.

 

Rekabete yatırım yapın

Bir marka potansiyeline sahip olan ve tüketici problemlerini çözen eğilim ürünleri genellikle birçok şirket tarafından satışa sunulabilir. Bu nedenle, pazarda gireceğiniz belirli bir rekabet ortamı olabilir. Ürünlerinizi seçtikten sonra, piyasaya girmeden önce piyasanın rekabet ortamını araştırmak önemlidir.

Benzer ürünleri satan çok fazla şirkete sahip olmak, bu şirketlerden kurtulmayı zorlaştıracak bir marka değeri yaratmanıza engel olabilir. Fiyat odaklı pazarlama stratejileri kar marjlarını azaltacağı için uzun vadeli sonuçlar elde edemezsiniz. Bu pazara girmeden önce, sektördeki şirketleri araştırmanız ve bu rekabetle nasıl baş edebileceğinizi iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir.

 

Fiyatlandırma ve kar marjlarını analiz etme

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli kriter de fiyatlama ve kar marjları. Bu ürünlerin Türkiye pazarında satmanız gerektiğini düşündüğünüz fiyatlandırma politikası nedir? Ayrıca, belirleyeceğiniz fiyat politikasıyla kar marjınızı nasıl belirleyeceksiniz? Bu kar marjıyla, markanızı uzun süre ayakta tutabilir ve işinizi büyütebilirsiniz?

Fiyatlandırma ve kar marjları, işinizi büyütmek için çok önemlidir. Piyasadaki hacim eksikliği ve uzun vadede iyi karlılık bulunmaması, işletmenizin başarısız olmasına neden olabilir. Bazı ürünler potansiyel taşımakla birlikte, karlılık durumunda yatırım yapmak yeterli getiri sağlamayabilir. Bu nedenle, analizinizi ayrıntılı olarak yapmakta fayda var


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =