fbpx

E-ticaret nedir?

E-ticaret nedir?

E-ticaret tanım olarak, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır.

Elektronik Ticaret, kısa adıyla e-ticaret, mal ve hizmetlerin, İnternet üzerinden satış işlemine verilen genel addır. Gelişen teknolojiyle birlikte İnternet’in önemi her geçen gün daha da artmakta. Hal böyle olunca İnternet hayatımızın her alanına giriyor. İnternet’e erişim sağlanılan herhangi bir yerden online olarak alışveriş yapabilir, satın alınan ürünün durumunu kontrol edebilir ve hatta ürünü teslim aldıktan sonra değişim ve iade yapabileceğiniz bir sistemdir e-ticaret. Gittikçe daha da önemli bir durum haline gelen e-ticaret, bugün tüm dünyada en çok kullanılan alışveriş seçeneklerinden biridir.

Türkiye’de E-ticaretin yeri

Ticaret, günümüzde en çok para akışı sağlanan iş alanı olduğundan dolayı, ürün satışı yapan firmaların en büyük yardımcısı şüphesiz e-ticaret sistemleridir. Çünkü artık tek tıkla ülkenin hatta dünyanın her yerine ulaşılabiliyor. İnternet, ticaret yapan kişilere böyle bir gücü sunan tek platform.  Türkiye’de de tüm dünyada olduğu gibi, e-ticaret azımsanmayacak seviyelere ulaşmıştır.

E-ticaret nedir? başlıklı yazımızdan sonra alttaki konu başlıklarını tek tek detaylı bir biçimde açıklayacağımız belirtelim.

 
E-ticaret türleri
Neden e-ticaret?
İyi bir e-ticaret sitesi nasıl olmalı?
E-ticaret güvenli mi?
E-ticaret kapsamı
Sanal Pos nedir?
SSL Sertifikası nedir?
Başarılı ve işlevsel e-ticaret
E-ticaretin getirdiği değişimler
E-ticaretin sağladığı imkanlar
E-ticaret ve Sosyal Medya
E-ticaret yazılımı
E-ticaret ve lojistik
E-ticaret paketleri
3D – Secure nedir?
B2C ve B2B nedir?


Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 10 =